Příspěvky

K podání příspěvku je třeba Jít na přihlášení nebo Registrovat.

Pokyny pro autory

Časopis přijímá rukopisy v českém nebo slovenském jazyce.

Rukopisy se zasílají prostřednictvím elektronického formuláře po registraci do redakčního systému časopisu.

Příspěvky do rubriky Studie a články musejí být opatřeny krátkým českým a anglickým abstraktem v rozsahu 100–200 slov a 3–5 klíčovými slovy v češtině a v angličtině. Autor může abstrakt dodat v češtině, ev. slovenštině, redakce zajistí překlad. U příspěvků do dalších rubrik se abstrakty neuvádějí.

Zprávy mají mít analytický charakter se zaměřením na nejdůležitější poznatky, očekává se také kritické zhodnocení a vlastní myšlenkový přínos autora.

U příspěvku je třeba uvést název pracoviště, kontaktní adresu a e-mailový kontakt na autora.

Texty přijaté k publikaci jsou uveřejněny v elektronické podobě na webových stránkách časopisu a může na ně být odkazováno na jiných platformách časopisu. Autor zasláním příspěvku do redakce s uvedeným vyslovuje souhlas.

 

Pokyny pro formální úpravu příspěvků

Redakce přijímá příspěvky upravené podle následujících pokynů:

  • Použijte formát textového editoru Word (doc), písmo Times New Roman 12, řádkování 1,5.
  • Nadpis uveďte tučně. Pod něj kurzivou uveďte jména a příjmení autorů a pracoviště.
  • Text, který má být vysazen kurzivou, pište kurzivou. Text, který má být vysazen tučně, pište tučně. Jazykové příklady doporučujeme psát kurzivou, tučně doporučujeme psát výrazy, které chcete zvýraznit.
  • Používejte citační normu APA 7; odkaz např. zde: https://pedagogika.phil.muni.cz/studium/citacni-norma-apa. Literatura se cituje přímo v textu. Nejčastější příklady v záložce Citační pravidla.
  • Číslované poznámky pod čarou slouží ke komentování či doplnění textu, popř. odkazu na prameny, nikoli k citaci literatury. Používejte poznámky patové, nikoliv na konci textu.
  • Soupis použité literatury je uveden za textem v oddílu Literatura nebo Literatura a prameny.
  • Za seznam použité literatury lze umístit poděkování nebo poznámku k financování příspěvku.
  • Ke grafickým prvkům, např. tabulkám, grafům, obrázkům apod., uveďte popisek, písmo Times New Roman 10.
  • Příspěvky do rubriky Studie a články opatřete krátkým českým / slovenským a anglickým abstraktem v rozsahu 100–200 slov a 3–5 klíčovými slovy v češtině / slovenštině a v angličtině. Ev. lze dodat pouze v češtině / slovenštině, redakce zajistí překlad.

Kontrolní seznam pro přípravu příspěvku

Jako součást procesu odesílání příspěvku je požadováno, aby autoři zaškrtnutím potvrdili, že jejich příspěvek je v souladu se všemi následujícími položkami. Příspěvky, které nebudou v souladu s těmito pravidly, mohou být autorům vráceny.

  • Rukopis ani jeho souvislejší pasáže nebyly publikovány a nejsou odevzdány jinde k publikování.
  • Text příspěvku obsahuje jméno a adresu pracoviště autora/autorů.
  • Text příspěvku obsahuje název rukopisu v českém i anglickém jazyce.
  • Text příspěvku do rubriky Studie a články obsahuje abstrakt v českém i anglickém jazyce a klíčová slova v českém i anglickém jazyce.
  • Zpráva má analytický charakter se zaměřením na nejdůležitější poznatky, včetně kritického hodnocení a vlastního myšlenkového přínosu autora.
  • Rukopis je zpracován v souladu s Pokyny pro formální úpravu příspěvků.

Studie a články

V rubrice jsou publikovány vědecké a odborné stati z oblasti jazykovědné a literární bohemistiky a jejich oborových didaktik, ale také oborových didaktik jiných jazyků a literatur jako jazyků mateřských. Přijímány jsou odborné texty, které reflektují široké spektrum aktuálních otázek školské teorie i praxe výuky vzdělávacího oboru ČJL na 1. a 2. stupni základních škol, na středních školách, ale i na školách vysokých, zvláště v oblasti přípravy učitelů ČJL. Vítány jsou také příspěvky, které podněcují odbornou diskusi nad aktuálními tématy výuky ČJL, a to včetně rozhovorů se zajímavými osobnostmi oboru či pedagogické praxe.

Z nové umělecké literatury

V rubrice jsou publikovány texty reflektující současné dění v české i zahraniční literatuře. Texty mají analytický či interpretativní charakter, mohou referovat o vybraném literárním díle, autorovi, tématu nebo jiné oblasti či jiném aspektu současného literárního života u nás či v zahraničí.

Jazyková poradna

Texty analyzují dílčí problémy uživatelů češtiny, které vyplývají z řečové praxe. Čtenáři mohou redakci zasílat náměty k problematice, jejíž zpracování by uvítali.

Rozhledy

Rubrika přináší informace o dění v bohemistice a oborových didaktikách jazyka a literatury češtiny, ale též jiných jazyků, u nás a v zahraničí, ve školství a ve státní vzdělávací politice, komentáře k aktuálním událostem oboru či přínosu významných osobností oboru. Častými žánry jsou zprávy či medailony významných osobností. Zprávy mají mít analytický charakter se zaměřením na nejdůležitější poznatky, očekává se také kritické zhodnocení a vlastní myšlenkový přínos autora. Čistě výčtové či popisné zprávy jsou zpravidla odmítány.

Recenze

Časopis přináší recenze aktuálních lingvistických, lingvodidaktických, literárněhistorických a literárnědidaktických publikací českých i zahraničních autorů. Recenze by měla mít kriticko-analytický charakter. Zpravidla jsou přijímány recenze publikací vydaných maximálně tři roky zpětně.

Prohlášení o ochraně osobních údajů

Jména a emailové adresy vložené na této stránce budou použity výhradně pro uvedené účely tohoto časopisu a nebudou zpřístupněny pro jiné účely ani třetí straně.