Kognitivní a informativní úroveň znalostí o pubertě u žáků primární školy v Chorvatsku

Autoři

  • doc. PaedDr. Miluše Rašková, Ph.D. Univerzita Palackého v Olomouci, Pedagogická fakulta, Katedra primární a preprimární pedagogiky Autor
  • Mgr. Michaela Bartošová Univerzita Palackého v Olomouci, Pedagogická fakulta, Katedra primární a preprimární pedagogiky Autor

DOI:

https://doi.org/10.5507/magister.2020.132

Klíčová slova:

Prepuberta, Puberta, Žáci, Znalosti, Testování, Výsledky

Abstrakt

Děti potřebují být adekvátně připraveni na pubertu, na všechny změny, vztahy a souvislosti. Děti mají získat potřebné znalosti už před jejím nástupem, v období, kdy jsou žáky primární školy. Znalosti představují souhrn nabytých poznatků získaných v procesu učení a vyjadřují informovanost žáků. Kognitivní úroveň znalostí reprezentuje rovinu poučení a vyjadřuje množství a kvalitu informací. Dospívání je široce vymezenou životní etapou, která je završena reprodukční schopností a dovršením tělesného růstu. V dospívání dochází k psychickým a sociálním změnám, které probíhají současně s biologickými změnami. Puberta je významným prvkem sexuální výchovy v celosvětové dimenzi. Námi realizovaný pedagogický výzkum zjišťoval, jakou úroveň znalostí o definování a významu puberty vykazují žáci primární školy v Chorvatsku a v kontextu dalších vybraných zemích (Česká republika, Švédsko, Čína, Španělsko). Ke zjištění dat jsme využili didaktický test znalostí. Obsah 9 testových úloh byl zaměřen na pojem puberta; na definování puberty; na věkové rozpětí průběhu puberty; na znalost změn tělesných znaků u chlapců a dívek; na znalost jiných změn, ke kterým v pubertě dochází, a na význam puberty v životě člověka. Pro zjištění statisticky významných rozdílů v odpovědích žáků v jednotlivých zemích byl použit neparametrický Kruskalův-Wallisův test. Výsledky poukázaly na fakt, že prepubescenti nemají vybudovány správné znalosti a nepojímají vztahy a souvislosti s problematikou puberty komplexně. Neúplné znalosti dokladují, že prepubescenti nespatřují význam puberty v komplexním pojetí, ale pouze částečně, a to v podobách různých kombinací v oblasti biologické, psychologické nebo sociální.

Reference

International Planned Parenthood Federation. b. (n.d.) Comprehensive sexuality education. Dostupné z: http://www.ippf.org/our-work/what-we-do/adolescents/education.

RAŠKOVÁ, M. (2008). Připravenost učitele k sexuální výchově v kontextu pedagogické teorie a praxe v české primární škole. Olomouc: VUP.

RAŠKOVÁ, M., PROVÁZKOVÁ STOLINSKÁ, D. (2015). Cognitive and informative level of knowledge about puberty of Czech elementary school students. Bulgaria: SGEM.

RAŠKOVÁ, M. and PROVÁZKOVÁ STOLINSKÁ, D. (2015). Puberty as the concept of pedagogical theory and practice. Vienna: IAC-TLEI.

RAŠKOVÁ, M. and Provázková Stolinská D. (2017). Teacher-Student Communication about Puberty in Elementary School. Ireland International Conference on Education. Dublin: IICE.

RAŠKOVÁ, M. and Provázková Stolinská D. and Vavrdová A. (2015). Educational premises of puberty at primary school. Olomouc: ICLEL.

RAŠKOVÁ, M. and PROVÁZKOVÁ STOLINSKÁ, D. (2018). Knowledge about Puberty among Primary School Children in the Czech Republic. 11th annual International Conference of Education, Research and Innovation, Seville.

RAŠKOVÁ, M. and PROVÁZKOVÁ STOLINSKÁ, D. (2018). Cognitive and informative level of knowledge about puberty among primary school pupils in the Czech Republic, China and Spain. The International conference on Education and Educational Psychology. Athens.

RAŠKOVÁ, M. and PROVÁZKOVÁ STOLINSKÁ, D. (2018). Cognitive and Informative Level of Knowledge about Puberty among Primary School Pupils in the Czech Republic and in China,” Educating for change – The european conference on education. Brighton.

RAŠKOVÁ, M. and OTAVOVÁ, M. (2019). Cognitive and Informative Level of Knowledge about Puberty in Primary School Pupils in Sweden. The European Conference on Education 2019. Official Conference Proceedings. Brighton: The International Academic Forum (IAFOR).

RAŠKOVÁ, M. and VAVRDOVÁ, A. (2019). Comparison of puberty knowledge in primary school pupils in the Czech republic, China, Spain and Sweden. EDULEARN19 Proceedings, Madrid: International Association of Technology, Education and Development (IATED), pp. 2695-2701.

ŠTĚRBOVÁ, D. and RAŠKOVÁ, M. (2014). The Spefifics of Communication in Relation to Sexuality I: Helping Professions in Relation to Sexuality, Including Persons with Intellectual Disabilities. Olomouc: Palacký University.

ŠTĚRBOVÁ, D. and RAŠKOVÁ, M., et al. (2016). Specifika komunikace ve vztahu k sexualitě II. Pomáhající profese ve vztahu k sexualitě včetně osob s mentálním postižením – z empirického výzkumu: Univerzita Palackého.

ŠTĚRBOVÁ, D. and RAŠKOVÁ, M., et al. (2019). Specifika komunikace ve vztahu k sexualitě III. Pomáhající profese ve vztahu k sexualitě včetně osob s mentálním postižením – připravenost do praxe. Olomouc: Univerzita Palackého.

WHO Regional Office for Europe and BZgA. (2010). Standards for Sexuality Education in Europe. Dostupné z: <http://www.bzga-whocc.de/?uid=20c71afcb419f260c6afd10b684768f5&id=home>.

Stažení

Publikováno

04.11.2024

Číslo

Sekce

Články

Jak citovat

Kognitivní a informativní úroveň znalostí o pubertě u žáků primární školy v Chorvatsku. (2024). Magister, 8(1), 108-138. https://doi.org/10.5507/magister.2020.132

Podobné články

1-10 z 41

Můžete také začít rozšířené hledání podobnosti pro tento článek.

Nejaktuálnější články stejného autora (stejných autorů)

1 2 > >>